среда, 27 апреля 2016 г.

Aczkolwiek głazy ogrodzenie te są z odmiennych czasów i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż nieraz mało wprawnym ślipiem z trudem je rozróżnić.

Wprawdzie kamienie sztachetki te pochodzą z różnych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż czasem mało biegłym okiem trudno je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym maściom, prostej obróbce i stosunkowo niskiej zapłacie. Występują w wielu regionach Polski – piaskowiec najprościej odnaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz też w Górach Świętokrzyskich. Ów towar ogrodzeniowy pozyskuje się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym sieka albo od razu obrabia, układa na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz posyła do miejsca budowy ogrodzenia PVC na plot i bramę sztachetowa. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak sklejony spoiwem piach, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Podczas gdy spoiwem jest np. krzemionka, nazywamy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapiennym. Prócz substancji zlepiających występują tam także pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się kolor kamieni na sztacheta z plastiku z Hrubieszowa na ogrodzenie i bramę ze sztachet, przybierają one wtedy różne atramenty czerwieni, brązu a także zieleni. W naturze zestawione są w warstwy o wielorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak ogromnych złóż kroi się największe bloki, używane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane głazy wolno także ciąć na sześciany o symetrycznych zarysach, użytkowane potem w budownictwie (również na ogrodzenia). Wolno też je dzielić przy asyście specjalistycznych klinów i dłut na cienkie, nietypowych kształtów odłamki. Służą do układania nawierzchni ścieżek i konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne sztacheta plastikowe używa się także wapienie - skały osadowe, powstałe spośród zgromadzonych na dnie mórz i jezior resztek organizmów żywych, głównie skorup małż i ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, lecz także mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych er geologicznych są twardsze, można je nawet polerować polecane na balustrady Winylowe na ogrodzenie i furtkę ogrodzeniowa. Nadają się jednak głównie do wykorzystywania wewnątrz, bo poddawane działaniu warunków atmosferycznych błyskawicznie tracą połysk. Wapienie można zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do urządzania skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie wykorzystuje się je też do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej nadają się piaskowce krzemionkowe, ponieważ są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od charakteru ogrodu oraz naszych zamiłowań kształt kamiennych tafel może być różny – od łamanych, niesymetrycznych, aż po prosto przyciętych prostokątów czy też kwadratów. Murki oraz sztachety z plastiku na plot i bramę ze sztachetek stawia się z kamieni różnorodnego obrysu, zestawionych na kamiennym albo betonowym fundamencie. Jeżeli płot powstaje spośród kawałeczków o nietypowych układach, wypada je właściwie dobierać tzn. tak, by kształt każdego następnego łączył się z poprzednim. Ażeby takie płot było stabilne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe luki w środku wolno wypełniać zaprawą cementową i gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły bądź pustaków. Piaskowce oraz wapienie zdołamy wykorzystać także do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych oraz pozostałych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce wykorzystywane do konstrukcji ogrodzenia należą do głazów mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i ujemnych temperatur szybko niszczeją oraz nabierają brzydkiego koloru. Bez trudu obrastają też mchem oraz glonami. Można to udaremniać pokrywając pokrywę ogrodzenia Poznań względnie rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie usiłujmy skrobać kurzu z nawierzchni ogrodzenia ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, dlatego że na kamieniu mogą zostać ostre rysy. Wyspecjalizowane fabryki polerują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości automatycznego mycia ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak potrzebujemy, żeby kamienie na ogrodzeniu ekspresowo wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий