понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe ogrodzenie czyli jak kto woli żywopłot

Żywe ogrodzenie inaczej żywoplot


Płoty roślinne z reguły pełnia funkcje ogrodzenia, tymczasem często służą i za dekoracje. Z reguły takie sztacheta PCV sadzi się w słonecznych położeniach, w których migiem wzrastają oraz mocno gęstnieją. Co niemiara wdzięku maja także takie rosnące ploty, które wiodą poprzez cieniste kąciki skweru. Ciemna zieleń liści z transparentna gdzieniegdzie gmatwanina gałązek czy tez kwiatami kreują zajmujące wzrok obrazki, a orzeźwiająca wilgotność, bijąca od zanurzonej w mroku ziemi , sprawia że nawet mały spacer w pobliżu takiego płotu wycisza oraz uspokaja.


Projektując plot z żywopłotu, trzeba wziąć pod uwagę role takiego płotu, warunki które są w ogrodzie, również nasze upodobania a także czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o naturalnym pokroju samodzielnie wzrastają, często również ekspansywnie rozkwitają, jednakże wymagają tez wiele miejsca. Geometryczne lub fantazyjnie profilowane żywe sztachety z Winylu z Śremu zdołają być niezmiernie wysmukłe, jednak powinno się je regularnie zmniejszać oraz właściwie nie kwitną. Nie bez wpływu są tez koszty zakupu roślin na parkan.Jest wiec nad czym się myśleć, dlatego ze takie ogrodzenie konstruuje się na lata, czasem nawet na pokolenia.


W większości wypadków wystarczający jest rosnący parkan o wysokości 1,5m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr pospolity, niezmiernie modny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on dużo zalet:
•jest mało wymagający,
•dobrze toleruje porę suchą,
•w mgnieniu oka rośnie,
•regularnie podcinany ładnie się zagęszcza i nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie traci zima liści, natomiast nawet jeśli je zrzuci, to i tak gęstwina jego gałązek komponuje nieprzenikniony dla wzroku plot,
•jest tani.


Ligustr możemy zamienić z irga lśniąca - jesienią pięknie się przebarwia na rozmaite odcienie żółci, brązu i czerwieni. Godne polecenia są tez żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota utrzymują się na gałązkach aż do wiosenki.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ploty nieformowane. Są to m.in. rodzaje o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się użytecznymi roślinami zalecamy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Wolno ją formować tylko od strony reprezentacyjnej, a cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, ażeby rodziły owoce.


Niezmiernie wysokie, albowiem ponad dwumetrowe sztacheta z PCV z Pobiedziska stanowi barierę nie do przejścia, natomiast w razie potrzeby zasłania sąsiadujące budynki oraz ulice. Aby stworzyć taki parkan rośliny zasadzamy wokół krawędzi posesji. Jeżeli mamy dużo miejsca, najbardziej „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, jaka przy okazji dostarcza orzechy. Gdy chcemy by nasze żywe ogrodzenie Poznań było niezwykle wysokie a przy okazji wąskie to w cieniu wolno je uformować z wiązu powszechnego, grabu powszechnego czy tez klonu polnego. Pamiętajmy niemniej jednak, ze gdy rośliny nas przerosną, ich przycinanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий